Co sprawia, że samochód ściąga
Zjawisko zbaczania z wybranego kierunku jazdy, potocznie nazywane ściąganiem, może być spowodowane wieloma zróżnicowanymi czynnikami. Ściąganie samochodu ogranicza komfort jazdy i jednocześnie jest sygnałem informującym o wystąpieniu usterki. Sygnału tego nie powinniśmy bagatelizować. ponieważ narażamy w ten sposób nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Dodatkowo zwlekanie z naprawą zazwyczaj przyniesie również podwyższenie kosztów naprawy.
- Ważne jak ściąga
- Problemy z utrzymaniem prostoliniowego toru jazdy
- Trudności w prowadzeniu pojazdu podczas skręcania
- Naprawa tylnej belki
Ważne jak ściąga
Na początek celem ustalenia przyczyny awarii warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki dochodzi do ściągania samochodu – na kierunek jazdy, warunki na drodze, prędkość jazdy oraz reakcję przy przyspieszaniu i hamowaniu.
Powodem ściągania może być zła geometria zawieszenia, zużyte, bądź uszkodzone opony, luzy w zawieszeniu, blokujące się hamulce, a nawet źle wykonana naprawa nadwozia.
Na początek należy odpowiedzieć na pytanie w jakich sytuacjach dochodzi do niekontrolowanego zachowania pojazdu – podczas jazdy na wprost, czy przy próbie skręcania?
Problemy z utrzymaniem prostoliniowego toru jazdy
Tendencja samochodu do zmiany kierunku jazdy w większości przypadków oznacza awarię.
Sprawny pojazd winien utrzymywać prostoliniowy kierunek jazdy bez konieczności dokonywania korekty kierownicą. Tylko w wyjątkowych sytuacjach jest to zjawisko normalne i zazwyczaj nie jest trudne do przewidzenia dla nawet średniozaawansowanego kierowcy – mowa tu o np. bocznym wietrze, koleinach czy bocznym nachyleniu drogi. Gdzie więc powinniśmy szukać przyczyn ściągania podczas jazdy na wprost?
Najprostszą i jednocześnie najczęstszą przyczyną ściągania auta jest nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Nawet niewielka różnica ciśnień między kołami jednej osi będzie powodować wyczuwalną utratę stabilności. Różnice w ciśnieniach bez trudu wykryje ciśnieniomierz, będący w wyposażeniu każdej stacji benzynowej posiadającej urządzenie do pompowania kół. Częste sprawdzanie ciśnienia w kołach i uzupełnianie go do zalecanych przez producenta wartości, pozwoli nam wyeliminować tę przyczynę ściągania samochodu.
Nawet w sprawnym pojeździe wystarczy niefortunne najechanie na dziurę, czy krawężnik, a zbieżność kół może zostać rozregulowana. Prawidłowa geometria zawieszenia ma decydujący wpływ na zachowanie pojazdu, a nawet najmniejsza nieprawidłowość może skutkować ściąganiem auta. Niestety w wielu autach kąty pochylenia i wyprzedzenia nie są regulowane i można je skorygować jedynie poprzez wymianę wahacza, sprężyn lub zwrotnicy. Nawet niewielki ubytek, bądź pęknięcie zwoju sprężyny zawieszenia powoduje problemy z zachowaniem prostego kierunku jazdy auta.
Czasami dochodzi do sytuacji w której ściąganie pojawi się po regulacji geometrii zawieszenia. Winy należy szukać wówczas po stronie opony. Wyrobiona guma, przyzwyczajona do pracy przy niepoprawnym kącie nachylenia lub z powodu wad fabrycznych może dawać podobny efekt jak niepoprawnie ustawiona geometria kół. Najłatwiej można to sprawdzić zamieniając koła stronami. Ściąganie może pojawić się również po przełożeniu kół z przodu do tyłu, wskutek zmiany kąty pochylenia osi przedniej i tylnej.
Blokowanie hamulca przy jednym z kół powoduje samoistną zmianę kierunku jazdy. Powoduje go zatarcie prowadnic zacisku lub utrata właściwości pierścienia uszczelniającego tłoka w cylindrze zacisku. Awarię łatwo można wykryć, gdyż tarcza takiego koła rozgrzewa się bardziej od innych, co można sprawdzić organoleptycznie nawet po krótkiej jeździe. Pomocna okaże się wymiana pierścienia oraz oczyszczenie i przesmarowanie odpowiednim smarem prowadnic zacisku.
Pojazd może mieć problemy z utrzymaniem kierunku jazdy jeśli w zawieszeniu pojawią się luzy. Powodem może być uszkodzona tulejka metalowo-gumowa lub wybity sworzeń wahacza. Wyraźne ściąganie zauważymy wówczas głownie podczas przyspieszania lub hamowania.
Naruszenie konstrukcji nadwozia to zwykle konsekwencja wypadku samochodowego. Niepoprawnie odbudowana może wywierać wpływ na nieprawidłową pracę układu zawieszenia.
Zdarza się, że powodem zbaczania samochodu z obranego kierunku bywają również ruchy silnika. Dzieje się tak za sprawą zużycia poduszek mocujących lub skrzyni biegów.
Trudności w prowadzeniu pojazdu podczas skręcania
Nawet w prawidłowo użytkowanym samochodzie, w wyniku eksploatacji z czasem może dochodzić do zużycia łożysk tylnej belki. Niestety, jeżeli nie dokonujemy częstych przeglądów, trudno będzie nam zauważyć początkowe objawy uszkodzenia. Tym samym jesteśmy narażeni na niszczenie kolejnych elementów belki, w tym sworzni wahacza. Dobrze jest więc profilaktycznie wymieniać łożyska z uszczelniaczem co 80-90 tysięcy przejechanych kilometrów. Taki regularny serwis może pozwolić na wieloletnią eksploatację belki oraz cieszyć się komfortową jazdą. Pojawienie się popiskiwania, później piszczenia, trzeszczenia i trzaskani będzie już oznaką uszkodzenia sworzni wahaczy, a w kole pojawią się luzy. Samochód zaczyna się bardzo źle prowadzić, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów i jazdy po nierównych drogach.
Naprawa tylnej belki
Jedynym ratunkiem okaże się wówczas regeneracja lub wymiana tylnej belki. Konieczne będzie zdiagnozowanie uszkodzenia i znalezienie źródła zatarcia. Może okazać się, że niektóre, mocno zniszczone elementy, lepiej będzie wymienić na nowe. Nie należy tu oszczędzać, gdyż regeneracja belki to i tak wiąże się z niższym kosztem, niż wymiana na nową sztukę.