Drążek skrętny

Wiele osób słysząc drążek skrętny zastanawia się co to takiego i jakie funkcje spełnia w aucie. Drążek skrętny zwany inaczej wałek skrętny to nic innego jak element tylnego zawieszenia pojazdu. Najczęściej stosowany jest we francuskich autach takich marek jak Peugeot, Renault oraz Citroen.
Drążek skrętny jest alternatywą dla resorów śrubowych. Najłatwiej opisać go jako sprężysty element, który posiada postać pręta, rury bądź wiązki płaskowników. Jeden z końców pręta jest unieruchomiony w ramie bądź też w elementach nośnych nadwozia auta. Drugi koniec drążka zaś wykonuje ruchy skrętne. Ruchy pionowe koła sprawiają, że dochodzi do przemieszczenia wahacza i skręcenie drążka. W czasie jazdy samochodem po nierównych nawierzchniach koło pojazdu odchyla się pionowo powodując tym samym obrót wahacza wokół jego osi. Następstwem tego jest skręcenie drążka. Wał dzięki swej sprężystości działa na koło identycznie jak resor.
Drążki skrętne montuje się poziomo pod podłogą pojazdu, sprawia to, że zajmują o wiele mniej miejsca niż resory. Ponadto, ciekawostką jest, że wały skrętne stosowane są również w wojskowych pojazdach opancerzonych.

5/5 - (3 votes)