W przypadku tylnej belki rolę elementu resorującego zawieszenie pełnią drążki skrętne. Zastępują one klasyczne sprężyny czy też resory. Można wyróżnić dwa rodzaje drążków: skrętne sprężynujące i skrętne stabilizujące.
Drążki pierwszego typu są bardzo twarde, wykonane ze stali sprężynowej cechującej się ogromną wytrzymałością. Są one bardzo sztywne a co z tym idzie bardziej podatne na zły stan dróg.
Natomiast drążki drugiego typu tzw. stabilizatory, są znacznie bardziej elastyczne od sprężynujących. Łączą one wahacze lewy
i prawy.
Drążki skrętne i ich najczęstsze uszkodzenia
Drążki skrętne mają najczęściej formę pręta zakończonego po obu stronach wieloklinem, dzięki któremu mocuje się drążki w odpowiednich elementach belki. W zależności od modelu samochodu, typu nadwozia i ładowności, drążki są różnej grubości
i długości. Grubość drążków ma znaczący wpływ na ładowność, wysokość, sztywność zawieszenia i komfort jazdy. Ma to również wpływ na zachowanie się pojazdu na zakrętach.
Regulowanie wysokości
Wysokość samochodu ustawiana jest również przy pomocy drążków skrętnych. Montaż drążków to skomplikowana operacja ze względu na konieczność montowania ich niezależnie. Złe zamontowanie spowoduje ustawienie nieodpowiedniej wysokości pojazdu. Konieczność ustawiania wysokości, to typowa cecha tylnej belki skrętnej.
Objawy uszkodzenia drążków
W większości przypadków drążki skrętne zachowują swoje właściwości nawet w wieloletnich samochodach z dużym przebiegiem. Objaw obniżenia samochodu który mógłby sugerować ich uszkodzenie jest najczęściej spowodowany zużywaniem się ułożyskowania tylnej belki. Naturalnie możliwe jest uszkodzenie drążka.
Najczęściej jest to pęknięcie drążka skrętnego sprężynującego. Objawem tego typu uszkodzenia jest zapadnięcie się tyłu samochodu. W niemalże wszystkich przypadkach spowodowane jest to korozją spowodowaną działaniem piasku, błota i soli.
Miejsca narażone na korozje
Miejscami szczególnie narażonymi na korozje są:
-część drążka lewego wahacza wchodząca w tulejkę w Peugeocie Partnerze, 405, Citroenie Berlingo, Xsara Picasso. Przy uszkodzeniu drążek pęka przez co auto opada na lewą stronę.
-część drążka w Renault która wchodzi w tuleje metalowo-gumową belki. Modele samochodów: Renault Megane, Megane Classic, Laguna, Kangoo.
Inne uszkodzenia drążków
Drugim najczęściej spotykanym uszkodzeniem drążków jest ścinanie się wieloklinów drążków skrętnych typu stabilizującego wraz z gniazdami. Przeważnie usterka ta dotyka elementy w belkach Peugeota Partnera, Citroena Berlingo oraz Peugeota 405. Spowodowane jest to niedokręceniem gniazda drążka. Jest ono zamocowane przy pomocy śruby.
Zdarza się również, że śruba która mocuje płetwę stabilizatora zetnie się lub wykręci. Spowodowane to jest luzami lub zastosowaniem nieoryginalnej, nieodpowiedniej śruby o małej twardości.