Samochody francuskich marek znane są m.in. z dobrej trakcji, miękkiego zawieszenia i wysokiego komfortu jazdy. Wspomniane zalety zapewnia rodzaj zastosowanego w tych pojazdach zawieszenia, czyli tzw. tylnej belki skrętnej. Jak dokładnie wygląda jej działanie? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest tylna belka skrętna?
Przed odpowiedzią na pytanie o sposób działania warto dowiedzieć się, czym konkretnie jest wspomniana belka. Jest to więc tylne zawieszenie charakteryzującego się prostą, kompaktową konstrukcją opartą na sztywnej belce, która łączy oba koła. Określa się ją również mianem zawieszenia półzależnego ze względu na jej specyfikę – koła osi nie pracują całkowicie zależnie, ale również nie całkowicie niezależnie. Jest ono stosowane przede wszystkim w samochodach produkcji francuskiej – w większości modeli aut Peugeot, Citroen i Renault.
Budowa układu tylnego zawieszenia
Tak jak każdy inny układ zawieszenia, również ten wyposażony jest w elementy sprężyste, tłumiące (czyli amortyzatory) oraz prowadząco-łączące. W porównaniu jednak z innymi rodzajami zawieszenia belka skrętna cechuje się bardziej skomplikowaną budową, a równocześnie posiada wiele zalet, m.in. możliwość rozebrania jej na poszczególne elementy, ich wymianę albo regenerację. Tylne zawieszenie tego rodzaju można podzielić dodatkowo na trapezowe (nośnym elementem jest poprzecznica o otwartym przekroju w kształcie litery U) i rurowe (elementem nośnym jest rura o zamkniętym przekroju).
Jak działa tylna belka skrętna?
W samochodach francuskich klasyczne elementy resorujące (takie jak resory czy sprężyny śrubowe) są zastąpione dwoma drążkami skrętnymi. Każdy z nich jest przypisany do jednego wahacza, które są umieszczone symetrycznie przy bokach podwozia. To sztywne metalowe elementy, zazwyczaj wyglądające jak proste belki, wykonane w technologii zamkniętego albo otwartego profilu. Ich zaletą jest m.in. to, że nie zabierają tyle miejsca, co sprężyny, dzięki czemu w samochodzie można stworzyć większy bagażnik. Są zamontowane do podwozia za pomocą tulei metalowo-gumowych.
Owe dwie metalowe tuleje tylnej belki (wewnętrzna i zewnętrzna) są przytwierdzane do nadwozia na metalowych sworzniach. Pozwalają one na ograniczony ruch, amortyzowanie drgań i wyciszanie pracy wahaczy. Pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną tuleją jest umieszczona na stałe warstwa gumy.
Wspomniane wyżej drążki skrętne są istotnym elementem układu tylnego zawieszenia, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i wygodę jazdy, a także pozwalającym na łatwe zrozumienie tego, jak działa tylna belka skrętna. Drążek jest elementem sprężystym – rurą (prętem) zakończonym z obu stron wieloklinem. Jeden z jego końców jest umieszczony nieruchomo we wsporniku poprzecznicy, a drugi – w wahaczu wzdłużnym.
W układzie zawieszenia znajdują się dwa drążki skrętne (po jednym do każdego wahacza) i jeden drążek stabilizujący, którego zadaniem jest zmniejszanie kołysania podczas jazdy po nierównościach oraz ograniczanie bocznych przechyłów nadwozia w czasie jazdy na zakrętach. Podczas jazdy belka wykonuje ruchy, które przyczyniają się do skręcania drążka i równocześnie do tłumienia drgań. Drążki skrętne mieszczą się na całej szerokości pojazdu, a ich zamontowanie na drugim końcu samochodu pozwala na regulowanie wysokości pojazdu, co jest ważnym elementem prowadzenia auta i komfortu wynikającego z jazdy.
Jakie są objawy zużycia i awarii tylnej belki skrętnej?
Belka tylna, tak jak każdy inny element w pojeździe, może ulec zniszczeniu lub zużyciu. O jej awarii mogą świadczyć m.in.:
- stuki i hałasy w czasie jazdy po nierównościach,
- korozja na sprężynach,
- stuki podczas przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów,
- mała odporność samochodu na podmuchy wiatru,
- nierównomierne zużycie opon tylnych,
- wycieki oleju z amortyzatorów,
- dłuższa droga hamowania,
- niestandardowe zachowanie pojazdu podczas pokonywania zakrętów i hamowania,
- włączanie się ABS w czasie każdego ostrzejszego hamowania.
W przypadku zauważenia występowania wyżej wymienionych objawów, auto powinien obejrzeć specjalista. Jak już wspomniano wyżej, konkretne elementy tylnej belki skrętnej we „francuzach” można bez problemu wymienić lub zregenerować. W tym celu warto udać się do sprawdzonego punktu serwisowego, który posiada odpowiednie wyposażenie i doświadczenie w tego rodzaju pracach.