Oprócz okoliczności zewnętrznych, takich jak pogoda, warunki drogowe, czy zatłoczenie pasów ruchu, zachowanie kierowcy może mieć decydujący wpływ na zużycie paliwa przez auto. Będąc operatorem pojazdu, dzięki umiejętnej jeździe możemy nie tylko znacznie obniżyć koszty tankowania, ale również zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drodze. W tym artykule przedstawiamy korzyści i konkretne zasady Eco-Drivingu, które można stosować niezależnie od rodzaju posiadanego pojazdu.

  • Jakie są korzyści ekonomicznej jazdy?
  • Na czym polega ekologiczna jazda samochodem?
  • Ograniczaj jazdę na krótkich dystansach
  • Staraj się przewidywać sytuację na drodze
  • Jazda na wysokim biegu
  • Hamuj silnikiem
  • Korzystaj z umiarem z urządzeń pomocniczych
  • Sprawdzaj regularnie ciśnienie opon oraz stan bieżnika
  • Zdemontuj bagażnik dachowy
  • Pozbądź się zbędnych kilogramów
  • Jakie są korzyści ekonomicznej jazdy?

    Oprócz wyżej wymienionych zalet w postaci oszczędności paliwa i zwiększonego bezpieczeństwa na drodze, Eco-Driving niesie ze sobą mnóstwo innych korzyści. Pozostając przy kwestii obniżenia kosztów, zmniejszamy również poziom zużycia opon. Z czasem powinniśmy odczuć wzrost efektywności, w postaci mniejszej ilości przestojów z powodu prac naprawczych i konserwacji. Jazda ekologiczna, jak sama nazwa wskazuje,  pomaga też w ramach ochrony środowiska, poprzez mniejsze spalanie i obniżenie emisji spalin. Spokojniejsza jazda, to również redukcja poziomu stresu dla kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg, a tym samym możliwość obniżenia kosztów ubezpieczenia w powodu mniejszej ilości wypadków.

    Na czym polega ekologiczna jazda samochodem?

    Aby móc przestawić się na oszczędną jazdę autem, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, niezależnych od typu samochodu i celu podróży. Podstawą w tym przypadku będzie regularna kontrola stanu samochodu i jego konserwacja. Sprawny samochód to podstawa i wymóg bezpieczeństwa. W obowiązku każdego kierowcy leży wymiana oleju silnikowego, płynu do chłodnic, czyszczenie szyb, sprawdzanie stanu ogumienia, wyposażenie pojazdu w obowiązkowy zestaw samochodowy, dbanie o prawidłowe działanie układu hamulcowego, czy troska o oświetlenie i czystość lusterek.

    Kiedy już uda nam się odpowiednio przygotować samochód, możemy przejść do kwestii jego prawidłowego prowadzenia. Jakich zabiegów wymaga od nas oszczędna jazda autem?

    Ograniczaj jazdę na krótkich dystansach

    Po uruchomieniu silnika po raz pierwszy kierowca powinien pozwolić mu pracować z umiarkowaną prędkością, aż do momentu, w którym zostanie osiągnięte prawidłowe ciśnienie oleju. Zimny ​​silnik zużywa się zdecydowanie szybciej niż rozgrzany. Wynika to z faktu, że tłoki i cylindry są zaprojektowane tak, aby pasowały najlepiej do rozgrzanego silnika. Jak wykazują badania, jazda z zimnym silnikiem wymaga ok. 15% więcej paliwa niż jazda z rozgrzanym silnikiem, a łagodny styl jazdy znacznie przyspiesza pracę silnika. Po około 30 km (w zależności od czynników zewnętrznych) silnik powinien być już odpowiednio rozgrzany. Jeżeli zachodzi konieczność jazdy na krótszych odcinkach, warto jeździć spokojniej i nie cisnąć na gaz. Niestety, ale mit o pozostawianiu silnika do rozgrzania nie zmniejsza zużycia, a jedynie zwiększa jego moc. Ponadto po zatrzymaniu pojazdu na dłużej niż jedną minutę, np. na światłach dużego skrzyżowania, zaleca się wyłączyć silnik pojazdu, aby zaoszczędzić paliwo.

    Staraj się przewidywać sytuację na drodze

    Agresywna jazda marnuje paliwo, zużywa silnik, opony i klocki hamulcowe, co powoduje wyższe koszty konserwacji dla właścicieli samochodów. Rozsądna jazda, przewidywanie sytuacji na drodze i ruchu w pobliżu, unikanie niepotrzebnego hamowania i przyspieszania należą do nowoczesnego stylu jazdy i pozwalają kierowcom nie tylko zadbać o własne bezpieczeństwo, ale także o środowisko. Jazda ze stałą prędkością tak często, jak to możliwe, może dodatkowo przyczynić się do oszczędności energii, ponieważ cykliczne hamowanie i przyspieszanie zużywa o wiele więcej paliwa niż utrzymywanie stałej prędkości.

    Jazda na wysokim biegu

    Podczas startu kierowca powinien włączyć drugi bieg zaraz po przejechaniu odległości równej długości jego pojazdu. Jazda z prędkością 50 km / h na najwyższym biegu nie stwarza najmniejszego problemu dla dzisiejszych pojazdów, dlatego jeżeli jest taka możliwość, powinniśmy stale z niej korzystać. Dopóki samochód działa płynnie, a komfort akustyczny jest utrzymywany, prędkość obrotowa silnika nie jest zbyt niska. Tego typu zachowanie znacznie zmniejszy zanieczyszczenie hałasem oraz zużycie paliwa. Kierowcy samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów również mogą zaoszczędzić paliwo, poprzez unikanie funkcji kick-down oraz zdejmując na krótko stopę z pedału przyspieszenia. Automatyczna skrzynia biegów przejdzie wówczas do następnego wyższego biegu.

    Hamuj silnikiem

    Kiedy pozwalamy, aby pojazd poruszał się wykorzystując własną siłę pędu na biegu, dopływ paliwa do silnika zostaje przerwany, a paliwo nie zostaje zużyte. Najlepszym momentem na skorzystanie przez kierowcę z hamowania silnikiem jest jazda po pochyłości lub przy zatrzymywaniu się na czerwonym świetle. Korzyść w kwestii obniżenia zużycia paliwa może również przynieść wyłączenie sprzęgła. Jest to szczególnie skuteczne, zwłaszcza przy pokonywaniu dłuższych odcinków drogi oraz podczas zjazdów, o ile nachylenie nie jest strome.

    Korzystaj z umiarem z urządzeń pomocniczych

    Każde urządzenie samochodowe zasilane prądem wykorzystuje energię z akumulatora. Akumulator jest ładowany przez alternator, który z kolei jest zasilany przez silnik. W następstwie, wraz ze zużyciem energii, wzrasta spalanie paliwa. Szczególnie drogi w eksploatacji jest klimatyzator. Chłodzi powietrze przez sprężarkę, która pobiera energię bezpośrednio z silnika, a następnie krąży w samochodzie za pomocą elektrycznego wentylatora napędzanego przez akumulator. W upalny dzień klimatyzator może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 25%. Uszkodzony lub nieszczelny klimatyzator zwiększy tę wartość jeszcze bardziej. Aby zmniejszyć temperaturę oraz zużycie paliwa, powinniśmy napowietrzać pojazd przed podróżą i starać się zawsze wyjeżdżać z otwartymi na krótki czas oknami, aby umożliwić ucieczkę ogrzanego powietrza. Podgrzewane siedzenia i ogrzewanie tylnej szyby również zużywają paliwo. Dlatego też obie funkcje powinny zostać wyłączone, gdy tylko tylne okno będzie czyste, a siedzenia ciepłe. Warto też sprawdzić podczas podróży, czy wszystkie używane w chwili rozpoczęcia jazdy sprzęty, nadal wymagają bycia uruchomionymi.

    Sprawdzaj regularnie ciśnienie opon oraz stan bieżnika

    Bieżnik opony przenosi siły między pojazdem a nawierzchnią drogi, odprowadza wodę, zanieczyszczenia oraz odprowadza ciepło z opony. Oprócz wymogów prawnych dotyczących głębokości bieżnika, właściwa konserwacja zapewnia również wyższy komfort jazdy i bezpieczeństwo, a także niższe zużycie paliwa.

    Niedopompowane opony zwiększają opór toczenia. Jego nieodpowiednia, podwyższona wartość może stanowić nawet 15% kwoty całkowitego zużycia paliwa. Niskie ciśnienie w oponach wymaga zużycia większej ilości energii, aby wprawić samochód w ruch. Kontrola ciśnienia w oponach pojazdów pozwala zaoszczędzić paliwo i powinna być regularnie sprawdzana każdorazowo przed wyruszeniem w drogę. Jeśli opony są napompowane dla pełnego obciążenia do zalecanego  w ogumieniu ciśnienia (liczby znajdują się na klapce filtra paliwa), opór toczenia będzie niższy, podobnie jak zużycie paliwa. Kupując opony, powinniśmy zwracać uwagę na te o możliwie najniższym oporze toczenia. Oprócz 3% dodatkowej oszczędności paliwa są one również zdecydowanie mniej hałaśliwe.

    Poza konserwacją, styl jazdy kierowcy również wpływa na żywotność opony. Ostre przyspieszanie i hamowanie,  nie tylko wpływają negatywnie na środowisko i nasze bezpieczeństwo, ale oznaczają też konieczność częstszej wymiany opon.

    Zdemontuj bagażnik dachowy

    Dobry aerodynamiczny kształt jest kluczem do niskiego zużycia paliwa, szczególnie przy dużych prędkościach. Elementy dachowe, takie jak stojaki rowerowe i bagażniki dachowe, niwelują zalety pojazdu o korzystnym kształcie aerodynamicznym. Z testów wynika, że wzrost oporu aerodynamicznego o 33% zwiększy zużycie paliwa aż o 2l / 100 km przy prędkości 160 km / h. Dlatego jeśli nie będzie nam potrzebny przez kilka dni, powinniśmy go zdemontować. Stosując się do tej zasady, bez większego problemu możemy w dowolnej chwili przywrócić aerodynamiczne zalety naszego samochodu podczas jazdy codziennej.

    Pozbądź się zbędnych kilogramów

    Zawartość bagażnika powinna być regularnie kontrolowana. Każdy zbędny kilogram bagażu to dodatkowy wydatek. Przyjęło się, że na każde 100 kg zużycie paliwa może się zwiekszyć nawet o 0,31 l / 100 km. Dzięki rozbudowanej sieci stacji benzynowych, jazda z pełnym zbiornikiem paliwa w samochodzie nie jest już potrzebna. Nie potrzebujemy przewozić letniego sprzętu do wypoczynku zimą, ani płynu przeciw zamarzaniu w lecie, dlatego dbajmy o porządek, zwłaszcza jeśli wymiernie przekłada się on na nasze wydatki.

    4,7/5 - (4 votes)