Idealny Kombivan. Czy Peugeot Partner to dobry wybór?

Pomimo sporego wyboru spośród modeli samochodów dostawczych, wciąż jednym z najczęściej wybieranych jest Peugeot Partner – samochód osobowo- dostawczy typu kombivan francuskiej marki Peugeot. Trzeba jednak pamiętać, że częste obciążenie bagażnika, jak również przystosowanie samochodu do bardziej sprzyjających warunków na jezdni, przekładają się na częste problemy z zawieszeniem. Użytkownicy muszą więc pamiętać o regularnej naprawie tylnej belki.

  • Partner idealne auto dla firmy
  • Czym jest tylna belka skrętna?
  • Zasady działania tylnej belki skrętnej
  • Jakie są objawy uszkodzonej tylnej belki?
  • Tylna belka – regeneracja, naprawa, wymiana

Partner idealne auto dla firmy

Przestronny, stabilny, wytrzymały, dostępny w wersji 5 lub 7 osobowej. Idealne auto dla rodziny z dziećmi, jednak wciąż w dużej mierze wykorzystywany głównie przez firmy. Zaskarbił sobie serca niejednego przedsiębiorcy za sprawą czego w świadomości społeczeństwa Peugeot Partner utkwił jako wyłącznie auto dostawcze. Niemniej jednak, Partner jest również dostępny w wersji osobowej Tepee dostosowanej do wymagań rodzinnego vana. Dodatkowym atutem jest wyjątkowo pojemny bagażnik, w szczególności w wersji 5 osobowej. Najnowsze wersje Partnera Tepee zdobywają nagrody dotyczące bezpieczeństwa. Koncern Peugeot wykazał się wieloma funkcjami w tym modelu auta. Nie ważne czy użytkujemy Partnera jako auto dostawcze czy osobowe, jest ono niezawodne w obu wersjach.

Peugeot Partner, jak wszystkie samochody francuskie, posiada zawieszenie przystosowane do dróg o lepszym stanie nawierzchni niż jezdnie w Polsce. Wszechobecne ubytki na trasie powodują, że tylna belka zużywa się po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. Regeneracja tylnej belki Peugeot Partner jest więc wymagana, a proces z pewnością zapobiegnie dalszemu uszkadzaniu auta.

 

Czym jest tylna belka skrętna?

Tylna belka skrętna – rodzaj zawieszenia kół nienapędzanej osi tylnej, stosowanego powszechnie w samochodach francuskich marek Citroen, Peugeot oraz Renault. Cechuje się prostotą konstrukcji i małymi gabarytami, co umożliwia zabudowę głębokiego bagażnika.

Podstawą belki skrętnej jest rura nośna, wewnątrz której wprasowane są czopy z trawersami. Do nich montowane są poduszki mocujące, pełniące rolę dodatkowego amortyzatora. Kolejnym elementem są łożyska igiełkowe, do których zamontowane są wahacze z wprasowanymi czopami koła. Na nich umieszczone są piasty koła. Drążki skrętne pełnią rolę sprężyn oraz łączą oba wahacze. Najczęściej są to dwa lub cztery stalowe pręty.

 

Zasady działania tylnej belki skrętnej

Belka skrętna jest specyficzną konstrukcją, określaną mianem zawieszenia półzależnego.

Oś poprzeczna belki skrętnej, nie znajduje się w osi kół, tak jak w przypadku niezależnej konstrukcji. Mocowana do nadwozia z użyciem elastycznych przegubów, poddawana jest działaniom dużych sił poprzecznych oraz podłużnych, co zwiększa jej podatność na skręcanie. Ruch pionowy jest po części niezależny i odbywa się z użyciem wahaczy. Belka dzięki swojej konstrukcji pełni również rolę stabilizatora.

Kiedy koło pojazdu najedzie na nierówność, wahacz ruchem pionowym oddziałuje na belkę, a ta zaczyna się skręcać. Zawieszenie przypomina wówczas układ niezależny,  ponieważ ruch pierwszego z kół nie oddziałuje na zachowanie drugiego. Dzieje się tak, aż do osiągnięcia momentu krytycznego, w którym koło pierwsze zaczyna ciągnąć za sobą układ, co przekłada się na podniesienie drugiego z kół.

Na zakrętach, zwłaszcza przy nierównościach, cechą charakterystyczną belki są ruchy poprzeczne, co przyczynia się do przesuwania się osi względem nadwozia samochodu.

 

Jakie są objawy uszkodzonej tylnej belki?

W większości przypadków, początkowe objawy uszkodzenia tylnej belki, takie jak dźwięki wydobywające się z tyłu pojazdu, są ignorowane przez Kierowców i przypisywane wyeksploatowaniu samochodu.

W rzeczywistości są one swego rodzaju przestrogą, której zlekceważenie, prędzej, czy później, doprowadzi do uszkodzenia tylnej belki.  Wystarczy że słabe elementy uszczelniające belki ulegną zniszczeniu w wyniku długiej eksploatacji lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wówczas dostająca się do wnętrza rury woda, sieje ogromne spustoszenie.

Zwlekanie z wizytą w serwisie, wiąże się również z dodatkowymi wydatkami, dłuższa jazda przy uszkodzonej tylnej belce, może przyczynić się do zaburzenia geometrii tylnych kół, a ta do skrócenie żywotności opon.

Warto tu wspomnieć, ze nasz serwis jako jedyny w powiecie wyposażony został w najnowszej generacji, profesjonalny sprzęt do geometrii kół firmy Bosch

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj, że następstwem zaniedbania może okazać się wpadnięcie w poślizg lub nieoczekiwana zmiana toru jazdy.

 

Tylna belka – regeneracja, naprawa, wymiana

Wymiana tulei tylnej belki jest skomplikowanym procesem, więc warto tę naprawę powierzyć profesjonalistom – zapraszamy do jednego z naszych warsztatów – w Warszawie, Krakowie, Poznaniu lub Świdnicy pod Wrocławiem.

Uszkodzona tylna belka musi zostać zregenerowana. Proces regeneracji polega na naprawie uszkodzonych podzespołów, bądź wymianie na nowe części. Pierwszym etapem procesu regeneracji jest poddanie diagnostyce tylnej osi. Po wstępnych oględzinach belka jest demontowana, a jej elementy są poddawane regeneracji lub wymianie. Po złożeniu zregenerowanych elementów w całość, belka zostaje poddana ponownej diagnostyce pod kątem geometrii, a następnie zamontowana w pojeździe klienta.

5/5 - (2 votes)