Układ zawieszenia w postaci tylnej belki to częste rozwiązanie w przypadku samochodów francuskich marek. Które modele posiadają belkę skrętną? Prezentujemy je w poniższym artykule.
Co to jest tylna belka skrętna?
Tylną belką określa się charakterystyczny rodzaj zawieszenia, który znalazł swoje zastosowanie w wielu modelach samochodów francuskich producentów. Głównym elementem w tego rodzaju tylnego zawieszeniu jest sztywna belka, która łączy oba koła. Konstrukcja ta charakteryzuje się prostotą i kompaktowością, dzięki czemu sprawdzi się znakomicie w przypadku aut z niewielką pojemnością bagażnika.
Czytaj więcejJak działa tylna belka?
Zasada działania tylnej belki skrętnej jest prosta. Do wnętrza rury (poprzecznicy) wmontowane są, przy pomocy specjalistycznych pras, czopy z elementami mocującymi. Istotną rolę spełniają wahacze zamontowane wraz z czopami do łożysk igiełkowych. Są one połączone ze sobą za pomocą specjalnych drążków skrętnych – metalowych prętów działających jak sprężyny w klasycznym układzie zawieszenia. W zależności od modelu auta, stosuje się dwa albo cztery drążki skrętne. Inny drążek – stabilizujący, niweluje kołysanie samochodu w czasie jazdy po nierównej drodze, stabilizuje przechyły nadwozia w trakcie skrętów oraz tłumi drgania auta podczas jazdy.
Samochody z tylną belką skrętną
Jak wspomniano wyżej, belka skrętna to rodzaj zawieszenia wykorzystywany przede wszystkim w autach francuskich: Peugeot, Renault i Citroen. Montowano je w starszych modelach Peugeota, takich jak: Peugeot 106, 205, 206, 306, 309, 405 oraz Partner. Citroen stosował tylne zawieszenie tego rodzaju w następujących modelach: Citroen AX,Berlingo, Xsara i Xsara Picasso, Saxo oraz ZS. W przypadku marki Renault, producent wykorzystał tylną belkę w: Renault 19, Laguna, Scenic, Megane i Kangoo.
Mimo że ów układ zawieszenia kojarzy się w szczególności z tzw. francuzami, to istnieją również inne marki i modele samochodów, w których znajdziemy to rozwiązanie. Przykładem są tu dwa pojazdy: Ford Courier oraz Nissan Kubistar.
Zalety i wady belki tylnej
Zawieszenie oparte na belce skrętnej posiada wiele zalet, do których zalicza się m.in.:
- niska masa i nieduże masy nieresorowane,
- duży skok kół w porównaniu z tylną osią wielowahaczową,
- niewielka liczba elementów składających się na belkę – dwa wahacze bez sworzni, brak drążków reakcyjnych i stabilizatora, co wiąże się z niskimi kosztami eksploatacji,
- prostota montażu i demontażu kompletnego zawieszenia,
- możliwość wymiany i regeneracji poszczególnych elementów układu zawieszenia,
- zwarta, prosta konstrukcja, która zabiera niedużo miejsca, dzięki czemu w aucie można zamontować większy i bardziej pojemny bagażnik,
- znikome zmiany w geometrii kół w czasie jazdy pod obciążeniem, na wybojach oraz zakrętach.
Jak każde rozwiązanie, tylna belka skrętna ma również pewne wady. Należą do nich:
- przenoszenie drgań, które wynikają z pracy zawieszenia na całe nadwozie,
- niemożność zmiany geometrii zawieszenia przez regulację,
- uszkodzenie wahacza wiąże się często niestety z koniecznością wymiany całej belki, czego skutkiem jest wysoki koszt naprawy nawet przy stosunkowo niewielkich uszkodzeniu (np. uderzeniu bokiem koła w krawężnik),
- wzajemne oddziaływanie na siebie ruchów kół może skutkować mniejszą stabilnością na nierównym terenie w porównaniu do niezależnego zawieszenia,
- podatność na odkształcenia powstające głównie poprzez działanie sił skrętnych, do czego przyczyniają się m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne oraz niezbyt dobra jakość polskich dróg.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie. Belka tylna jest prostą konstrukcją, a dzięki temu również tanią. Jest to dobra wiadomość dla właścicieli wymienionych wyżej modeli aut Peugeot, Citroen czy Renault. W przypadku konieczności wymiany poszczególnych elementów lub całości belki (a często taka wymiana jest konieczna po kilku latach użytkowania), mogą więc być pewni, że nie będzie ona bardzo kosztowna.