Łożyska igiełkowe przyczyną uszkodzenia tylnej belki?

Proces niszczenia tylnej belki rozpoczyna się od niepozornych łożysk igiełkowych. Zniszczone łożyska pociągają za sobą uszkadzanie kolejnych elementów belki, między innymi sworzni wahacza. Zniszczone łożyska igiełkowe w początkowej fazie nie dają żadnych objawów, dlatego jest prawie niemożliwym wychwycenie tej usterki.

Łożyska igiełkowe przyczyną uszkodzenia tylnej belki?

Większość specjalistów zaleca zapobiegawczą wymianę tego elementu, w celu uniknięcia kolejnych uszkodzeń. Łożyska powinny być wymieniane co 80-90 tysięcy kilometrów.
W przypadku jakichkolwiek objawów, z dużym prawdopodobieństwem uszkodzeniu uległ już sworzeń wahacza i pojawiły się pierwsze luzy na kole. Wówczas konieczna jest regeneracja lub wymiana całej tylnej belki. Ze względu na koszty bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest naprawa belki. Warsztaty specjalizujące się w regeneracji tylnej belki oferują przywrócenie belki do niemalże fabrycznego stanu. Koszt naprawy jest znacznie niższy niż zakup nowej belki w autoryzowanym serwisie. Oczywiście koszty regeneracji mogą wzrosnąć w zależności od skali uszkodzeń belki.

Wybór firmy

Przy wyborze firmy która podejmie się regeneracji belki w naszym aucie należy sugerować się doświadczeniem. Zastosowanie słabych jakościowo materiałów spowoduje ponowne, szybkie zużycie tylnej belki a ponadto znacznie zagraża bezpieczeństwu.
Proces naprawy polega na demontażu belki z pojazdu, rozebraniu jej na poszczególne elementy, wypiaskowaniu wszystkich elementów, wymianie uszkodzonych podzespołów. Na końcu belka jest składana ponownie w całość oraz zabezpieczana przed korozją.
W przypadku zaburzenia geometrii tylnej belki niemożliwym jest proces regeneracji. Naprawa nie jest w stanie przywrócić fabrycznego kształtu elementowi, uszkodzonemu podczas eksploatacji.

Podsumowując należy pamiętać o regularnej wymianie łożysk igiełkowych dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas oraz fundusze potrzebne na regenerację lub wymianę tylnej belki. Zwiększamy również bezpieczeństwo swoje i osób podróżujących naszym pojazdem.

5/5 - (3 votes)