W zależności od typu pojazdu, producenci montują różne rodzaje zawieszenia. W jednych nastawionych na komfort i wygodę odnajdziemy te, o miększej charakterystyce, a w przypadku szybkich samochodów wymagających zwiększonej przyczepności kół do nawierzchni, odpowiednio twardsze wersje. Cechą wspólną każdego zawieszenia, bez względu na ich zastosowanie jest zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom. Aby było to możliwe, należy temu układowi zapewnić sprawność, eliminując najszybciej jak tylko to możliwe niesprawne podzespoły, a to jest możliwe tylko wtedy gdy wiemy co i kiedy należy wymienić. Podpowiadamy jak zdiagnozować awarię zawieszenia samodzielnie.
Awaria zawieszenia i jej objawy
Najczęściej ulegającym awarii elementem zawieszenia są amortyzatory. Jazda po kiepskiej jakości nawierzchniach oznacza większe obciążenia, a to przekłada się na intensywność eksploatacji. Brak sprawności tego podzespołu objawia się pogorszeniem komfortu jazdy, zwłaszcza podczas pokonywania nierówności oraz wzmożonym kołysaniem auta. Oprócz różnic podczas prowadzenia, wystąpić mogą również nierównomierne zużywanie się opon, zauważalne zwłaszcza na bieżnikach oraz wycieki płynów w amortyzatorach olejowych. Chcąc przekonać się, czy winne nieprawidłowego zachowania pojazdu są zużyte amortyzatory, należy nacisnąć w okolicach koła na samochód. Jeżeli samochód zacznie się kołysać zamiast powrócić na miejsce, winne będą amortyzatory.
Zużycie sworzni wahacza niosą już ze sobą zupełnie inne objawy. Jeździe towarzyszą dobiegające z tyłu pojazdu odgłosy stukania, a samochód może w niekontrolowany sposób zmieniać swój kierunek jazdy. Nim taka sytuacja nastąpi, jeżeli już usłyszymy stukanie, warto to sprawdzić. Najlepiej jest umieścić auto na podnośniku i sprawdzić koła pod względem występowania luzów.
Podobne objawy w formie pojawiającego się podczas jazdy stukania, mogą świadczyć o uszkodzeniu łącznika stabilizatora. Może do tego dojść jedynie w określonych warunkach, tj. przy jeździe po nierównościach ze skręconymi kołami. Jeżeli na kołach nie wyczujemy luzów, wykonując poprzednią czynność, sprawdźmy łącznik. Jeżeli przy złapaniu go jesteśmy nim w stanie poruszyć w obie strony i usłyszymy przy tym pukanie – wiadomo już, że winien jest łącznik.
Jazda po nierównościach przy skręconych kołach może być również powodem uszkodzenia drążka kierowniczego. W tym przypadku oprócz stuków, zauważymy charakterystyczne ściąganie samochodu na którąś ze stron. Podobnie jak w przypadku wyeksploatowanego sworznia wahacza, dla sprawdzenia tego elementu, należy zbadać koła pod względem występowania luzów.
Identycznie skontrolujemy zużyte tuleje wahaczy, których obecność wywołuje stukanie podczas jazdy.
Dla odmiany zużyte łożyska objawiają się szumem, dodatkowo zwiększającym się na zakrętach. Najłatwiej to sprawdzić umieszczając auto na podnośniku i wprawianie go w ruch na biegu jałowym.
Sprężyny są stosunkowo wytrzymałe, ale jeśli usłyszymy strzelanie, np. podczas skręcania kół na postoju lub nasz samochód mocno się pochyla, niemal pewne, że to za sprawą uszkodzonych sprężyn.
Diagnostyka zawieszenia
Niezależnie od wyników przeprowadzonej przez nas kontroli, zalecane jest przeprowadzanie kontroli zawieszenia co najmniej raz w roku, a najlepiej sezonowo przy okazji wymiany opon. Dodatkowo ilekroć dojdzie podejrzenie niekontrolowanego naruszenia układu zawieszenia, również zalecane jest rutynowe przeprowadzenie kontroli, co nie dziwi zdjąć sobie sprawę z niebezpieczeństwa wynikającego z zaniechania tej czynności. Po każdorazowej ingerencji w układ zawieszenia zaleca się również ponowne ustawienie geometrii kó