Poszczególne etapy uszkodzenia belki krok po kroku

Uszkodzenie tylnej belki dzieli się na kilka etapów. Objawy części z nich są zauważalne dopiero po zdemontowaniu poszczególnych elementów tylnej belki. Przedstawimy dziś główne fazy uszkodzenia belki w francuskich samochodach Peugeot, Citroen oraz Renault.

Poszczególne etapy uszkodzenia belki krok po kroku

 1. Uszkodzenie uszczelnienia łożysk tylnej belki
  Jest to etap który początkowo przebiega bez zauważalnych objawów. Fabryczne uszczelnienie łożysk jest nieprzystosowane do trudnych warunków drogowych panujących na polskich drogach, dlatego ulega ono bardzo często pęknięciom oraz wszelkiego rodzaju uszkodzeniom mechanicznym. Bez demontażu łożysk z gniazd, niemożliwe jest wykrycie wczesnego stadium tego etapu.
 2. Dostanie się wilgoci do wnętrza łożyska
  W momencie w którym uszczelnienie łożyska ulega uszkodzeniu, wilgoć dostaje się do wnętrza łożyska co w konsekwencji powoduje powstawanie korozji elementów łożyska.
 3. Stopniowe niszczenie łożyska i gniazda, powstawanie luzów.
  Skorodowane elementy ulegają stopniowemu wzajemnemu ścieraniu. Po pewnym czasie powstają luzy pomiędzy elementami, co doprowadza do występowania pierwszego zauważalnego objawu, czyli niepożądanych dźwięków wydobywających się z tylnego zawieszenia. Wynikają one właśnie z wzajemnego ścierania się elementów belki.
 4. Zaburzenie geometrii
  Następnym etapem jest uszkodzenie gniazda, z widocznym objawem w postaci zaburzenia geometrii tylnych kół w pojeździe. Górna część kół przechyla się wówczas do wnętrza nadkola, powodując nieodwracalne szkody w ogumieniu. Podobny objaw może wystąpić, jeśli pojazd miał wypadkową przeszłość, z różnicą zaburzenia dolnej części koła zamiast górnej.
 5. Obniżenie tyłu pojazdu
  Następuje w momencie kiedy jeden z drążków belki ulega uszkodzeniu, najczęściej pęknięciu lub złamaniu. Tył pojazdu osiada obustronnie lub w kierunku jednego z kół.
 6. Całkowite uszkodzenie belki
  Jeśli jeden z elementów głównych takich jak podstawa belki, czy wahacze ulegną uszkodzeniu, wówczas istnieje wysokie ryzyko unieruchomienia pojazdu.

Jeśli któryś z powyższych objawów występuje w Państwa belce należy zgłosić się niezwłocznie do serwisu specjalizującego się w regeneracji tylnej belki. Odpowiednia reakcja na objawy umożliwi uniknięcie wysokich kosztów wymiany kompletnej belki.

4,3/5 - (3 votes)