Rodzaje tylnego zawieszenia w samochodach osobowych

W odróżnieniu od przedniego zawieszenia (w przypadku którego zawsze stosuje się konstrukcję niezależną), w przypadku zawieszenia tylnego stosowane jest wiele rodzajów zawieszeń. Najbardziej popularnymi typami są: zawieszenie zależne, zawieszenie pół zależne wykorzystujące belkę skrętną oraz zawieszenie niezależne.

Rodzaje tylnego zawieszenia w autach osobowych

Zawieszenia tylne z reguły nie są stworzone do skręcania jak w przypadku przedniej osi. Przeważnie stosuje się zawieszenie w którym oba koła są ze sobą połączone i działają zależnie od siebie. Stąd nazwa pierwszego typu zawieszenia, zawieszenie zależne.

Zawieszenie zależne

W związku z popularyzacją samochodów terenowych i powstaniem segmentu SUV jest to jedno z najczęściej spotykanych typów zawieszeń, ponieważ stosowane jest właśnie w tego typu pojazdach. Jako idealny przykład takiej konstrukcji można podać sztywny most zawieszony na resorach piórowych. W związku z zastosowaniem sprężyn śrubowych zamiast resorów, konieczne było dołożenie drążków wzdłużnych i drążka Panharda.

Zawieszenie pół zależne – tylna belka skrętna

Ze względu na swoją prostotę tylna belka na stałe wpisała się do typów tylnego zawieszenia. Ponadto zawieszenia tego typu są bardzo tanie i nie zajmują dużo miejsca dzięki czemu możliwe jest zabudowanie głębokiego bagażnika. Przez wszystkie te zalety, tylną belkę bardzo często wybierano do niedużych samochodów takich jak Peugeot 206.
Belka najczęściej zbudowana jest z podstawy (belki), dwóch wahaczy połączonych drążkami nabitymi w gniazda w wahaczu. Ponadto wewnątrz podstawy wciśnięte są czopy i łożyska igiełkowe. Belka zawdzięcza swoją nazwę (skrętna) podatności na skręcanie. Umożliwia to swobodny obrót wahaczy względem siebie w pewnym zakresie ruchu stąd stwierdzenie, iż jest to zawieszenie typu pół zależnego.

Trudne warunki na drogach w Polsce

Belka tylna nie jest przystosowana do dróg w Polsce. Słaba odporność poszczególnych elementów takich jak łożyska igiełkowe czy drążki skrętne powoduje iż na naszych drogach ulegają one szybkiemu zużyciu i uszkodzeniu. Wówczas konieczna jest regeneracja w profesjonalnym serwisie lub w przypadku całkowicie uszkodzonej belki zakup gotowej do montażu belki.

Zawieszenie Niezależne

W tego typu zawieszeniach ilość zastosowanych rozwiązań technologicznych jest bardzo duża.
Począwszy od wahaczy skośnych zastosowanych w niektórych modelach niemieckich marek, poprzez zespoloną belkę wykorzystującą drążki skrętne pełniące rolę elementu sprężystego (technologia stosowana w autach francuskich marek).
Współcześnie prym wiodą konstrukcje wielowahaczowe. Cechują się one wysokim komfortem jazdy i doskonałym prowadzeniem samochodu w którym zastosowano ten typ zawieszenia. Rodzaje i ustawienia wahaczy występują w ogromnej ilości, w zależności od preferencji producenta pojazdu.

5/5 - (2 votes)