Coś stuka w Twoim samochodzie? Układ zawieszenia samochodu jeżdżącego po drogach w Polsce wcześniej czy później zacznie wydawać z siebie różnego rodzaju dźwięki. Sprawdzamy, jakie usterki występują najczęściej i jak je szybko rozpoznać.
Co powinno Cię zaniepokoić?
Główną zasadą bezpiecznego wykorzystywania pojazdu jest niebagatelizowanie żadnych niestandardowych dźwięków wydawanych przez auto. Może to być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego, co wymaga sprawdzenia. Czasem zdarza się, że układ zawieszenia sam z siebie pracuje dość głośno, jednakże w większości przypadków winę za to ponosi usterka. Warto mieć na uwadze, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowana w tylnym zawieszeniu usterka może zapobiec rozwinięciu się w poważną awarię, a tym samym stanowi dużą oszczędność kosztów, które zapewne musielibyśmy ponieść. Szybko odkryte uszkodzenie to również kwestia bezpieczeństwa – pamiętajmy, że sprawność samochodu wpływa na bezpieczeństwo nasze i pasażerów. Dlatego też należy zwracać uwagę na wszelkie nietypowe odgłosy, które wydaje tylne zawieszenie w pojeździe, a także na okoliczności, jakie im towarzyszą, tzn. w jakich warunkach pojawia się dźwięk – podczas skręcania, hamowania, w trakcie jazdy itp. Zebranie jak największej ilości szczegółowych informacji to spora pomoc dla mechanika. Dzięki temu będzie mógł on szybciej i sprawniej rozpoznać, a tym samym usunąć awarię.
Na co konkretnie powinno się zwrócić uwagę?
Tylna belka skrętna Peugeot – objawy awarii
Przykładowe dźwięki, które powinny nas zaniepokoić, przedstawimy na przykładzie samochodów marki Peugeot. Pojazdy producentów francuskich są wyposażone w tylne belki skrętne. Elementy te są często narażone na uszkodzenia ze względu na m.in. poddawanie samochodów dużym obciążeniom (jest to szczególnie widoczne w przypadku większych aut rodzinnych, choć nie jest to reguła). W takich przypadkach układ zawieszenia zużywa się szybciej, a tylna belka skrętna statystycznie podlega regeneracji co ok. 3-4 lata. Standardowo powinna wytrzymać ok. 200 tysięcy kilometrów przebiegów, a w autach zadbanych i prawidłowo eksploatowanych nawet dwa razy dłużej. Jeżeli natomiast w Twoim modelu Peugeota słychać stukania, piski czy klekotanie, to znaczy, że najprawdopodobniej doszło do jakiejś awarii.
Stuki, trzaski, piski i klekoty w tylnej belce i zawieszeniu
Jeżeli słyszysz różnego rodzaju stukania i hałasy wydobywające się z auta w czasie jazdy po nierównościach, możliwe, że uszkodzone są tuleje tylnej belki. Stuki podczas hamowania, przyspieszania i pokonywania zakrętów, a także korozja na sprężynach są prawdopodobnie objawami pękniętych sprężyn zawieszenia. Ale przyczyn stukania może być więcej. Jeżeli usłyszysz je na postoju, podczas delikatnego skręcania kierownicą, to znak, że najprawdopodobniej zużyte są końcówki drążka kierowniczego lub sprężyny. Skrzypienie, trzeszczenie a następnie stukanie dobiegające z auta zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów, może być też efektem zużycia gumy stabilizatora.
Natomiast różnego typu piski i trzaski mogą być skutkiem awarii łożysk igiełkowych, zazwyczaj skorodowanych. Metaliczne brzęczenie jest zwykle oznaką uszkodzenia drążka stabilizującego, a klekotanie (słyszane początkowo podczas ruszania ze skręconymi kołami, a potem przy jeździe prosto) – zużycia przegubów. Ogłuszające piski w trakcie hamowania są efektem zużycia klocków hamulcowych. W przypadku znacznie głośniejszej niż zwykle pracy Twojego Peugeota lub innego modelu samochodu, przyczyną mogą być problemy z układem wydechowym (nieszczelnym lub podziurawionym tłumikiem). Zużycie łożyska koła objawia się zwykle wyciem, które narasta wraz ze wzrostem prędkości albo zmianą kierunku jazdy.
Twoje auto może wydawać różnego rodzaju dźwięki. Bez względu na to, czy usłyszysz skrzypienie, trzaski, piski czy stukanie, warto jest jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Szybkie wykrycie usterki pozwoli zapobiec znacznie poważniejszym skutkom – zarówno pod względem bezpieczeństwa jazdy, jak i finansowym.