tylne-zawieszenie

Tylna belka objawy zużycia

Belka skrętna to wciąż jeden z częściej występujących typów zawieszenia tylnego. Kojarzy się przede wszystkim z francuskimi koncernami, jednak swoje zastosowanie znalazła również wśród producentów takich marek jak Nissan, czy Ford. Jak każde rozwiązanie, tak i to posiada swoje wady i zalety. Biorąc pod uwagę, że sprawne zawieszenie ma ogromny wpływ dla naszego bezpieczeństwa, warto poznać podstawowe symptomy mogące świadczyć o awarii tego układu. Aby to umożliwić, najpierw trzeba odpowiedzieć na kilka podstawowych zagadnień.

  • Czym jest tylna belka skrętna?
  • Wady i zalety tylnej belki skrętnej
  • Objawy uszkodzenia tylnej belki
  • Badanie diagnostyczne zawieszenia
  • Regeneracja tylnej belki skrętnej
  • Czym jest tylna belka skrętna?

    Tylna belka skrętna to rodzaj zawieszenia nienapędzanej osi tylnej, łączącego najważniejsze cechy zawieszenia zależnego i niezależnego w jednym układzie. Wyróżnia się wytrzymała konstrukcją, zbudowaną z dwóch wahaczy połączonych belką, w większości przypadków o otwartym przekroju. Występują w niej elementy sprężyste, prowadząco-łączące i amortyzujące. Dzięki swej podatności na skręcanie, możliwy jest swobodny zakres obrotu wahaczy względem siebie, co dodatkowo usztywnia całość w kierunku poprzecznym do samochodu.

    Wady i zalety tylnej belki skrętnej

    Do największych zalet tylnej belki skrętnej, należą jej kompaktowa budowa, umożliwiająca zabudowę głębokiego bagażnika, wysoki komfort podróżowania po nierównych nawierzchniach i lepsze właściwości jezdne pojazdu. Co ważne niewielkie są  również koszty serwisu, a układ posiada możliwość rozebrania go na pojedyncze elementy.

    Jeśli chodzi o wady tylnej osi skrętnej są to słabsze właściwości jezdne niż ma to w przypadku zawieszeń wielowahaczowych oraz drgania konstrukcji przenoszone na nadwozie. O ile zaletą są niewysokie koszty naprawy, to w przypadku uszkodzonego wahacza, niestety nie unikniemy wymiany całego elementu, co wiąże się z wyższymi kosztami. W samochodach z tylną belką skrętna nie ma również możliwości regulacji geometrii zawieszenia.

    Objawy uszkodzenia tylnej belki

    Chcąc samodzielnie prawidłowo rozpoznać objawy uszkodzonej tylnej belki, trzeba najpierw rozważyć w jakich okolicznościach mogło dojść do jej uszkodzenia. Inne symptomy będą wynikiem zużycia eksploatacyjnego belki, a inne w przypadku skrzywienia po odbytej kolizji.

    Większość uszkodzeń wynikających ze zużycia eksploatacyjnego przebiega bezobjawowo. Dopiero gdy na łożyskach zaczną powstawać luzy, będzie można usłyszeć piszczenie, czy trzaski. Układ kół ulegnie deformacji, w wyniku której ich górna część pochyli się w kierunku środka pojazdu. Jeżeli w tym momencie nie zareagujemy, to grozi nam powiększenie otworu łożyska i regeneracja lub nawet wymiana tylnej belki.

    W przypadku odbytej kolizji, zwłaszcza przy bocznym uderzeniu, może dojść do uszkodzenia belki, zazwyczaj objawiającego się odchyloną geometrią kół, jednak w tym wypadku to dolne części kół schodzą w kierunku wnętrza pojazdu. Często wykrywalne będzie również nierównomierne zużycie jednego z bieżników.

    Jeżeli dojdzie do pęknięcia drążka skrętnego, jedna ze stron lub cały tył samochodu znacznie się obniża. Gdy pęknie drążek stabilizujący, poznamy to po trudnym do zlokalizowania  metalicznym dzwonieniu. W następstwie ścięty zostaje jego wieloklin i gniazdo, a także uszkodzona płetwa mocująca stabilizatora.

    Do uszkodzeń tylnej belki może również dojść w wyniku nieprofesjonalnych napraw. Objawy mogą być różne, a czasami co gorsze nie ma ich w ogóle. Prowadzi to niestety do uszkodzeń mechanicznych, które z czasem mogą mieć poważne skutki.

    Badanie diagnostyczne zawieszenia

    Biorąc pod uwagę, że od sprawności zawieszenia zależy bezpieczeństwo jazdy, kierowalność pojazdu, trwałość i niezawodność innych zespołów, komfort jazdy pasażerów oraz stan przewożonych towarów, to zapewnienie poprawnego działania tego układu, powinno być kluczowe dla każdego kierowcy. Użytkowanie pojazdu z niesprawnym zawieszeniem znacząco skraca okres jego użytkowania, dlatego lepiej nie czekać aż coś zacznie się  dziać i zawczasu skorzystać z pomocy specjalisty.

    W celu prawidłowego określenia stanu technicznego układu zawieszenia, ocenia się cztery główne parametry, tj. luzy występujące w połączeniach, stan i sztywność elementów sprężystych, stopień tłumienia i stan amortyzatorów oraz opory tarcia związanego z ruchem zawieszenia. W trakcie oględzin pojazdu oceniane są luzy w układzie zawieszenia oraz stan zamocowania i kompletność elementów zawieszenia. Sztywność zawieszenia mierzona jest poprzez pomiar ugięcia pod wpływem ciężaru. Po usunięciu luzów w zawieszeniu i dopompowaniu kół do wartości zalecanych, przeprowadza się kontrolę amortyzatorów. Do oceny stanu technicznego układu zawieszenia stosuje się dwie metody. Pierwsza z nich, tj. metoda organoleptyczna, polega na oględzinach zewnętrznych układu zawieszenia, obejmujących sprawdzenie elementów sprężystych, amortyzatorów oraz elementów prowadzących koła i ograniczających ugięcie zawieszenia. Druga, z użyciem oprzyrządowania , sprowadza się do sprawdzenia skuteczności tłumienia amortyzatorów i jest znacznie bardziej złożona.

    Regeneracja tylnej belki skrętnej

    Proces regeneracji tylnej belki to nic innego jak naprawa, bądź w zależności od oceny stanu uszkodzonych części zawieszenia, ich wymiana. Każdy tego typu zabieg rozpoczyna się od demontażu i oczyszczenia belki. Następnie po wstępnej weryfikacji i wymianie uszkodzonych elementów, odtwarzana jest specjalna powłoka ochronna w formie farby antykorozyjnej. Całość ponownie się składa, reguluje i ustawia właściwą geometrię.

    4,2/5 - (10 votes)