Zła renoma samochodów francuskiego pochodzenia nijak ma się do standardu obecnie produkowanych modeli. U każdego producenta znaleźć można zarówno pojazdy lepiej, jak i te gorzej dopracowane. Choć we francuskiej ofercie nie zabrakło pojazdów wysoce awaryjnych, to ich kolejne generacje były już wolne od większości wad ich poprzedników. Skąd zatem tak zła opinia tych aut?
Potwierdzona informacja, czy marketing?
Opinia na temat wysokiej awaryjności francuskich samochodów, ich słabego zabezpieczenia antykorozyjnego, czy kiepskiej jakości zawieszenia, spotyka się często ze sprzeciwem kierowców, stających w obronie ich ulubionych, często wysłużonych pojazdów. Trudno jest opowiedzieć się jednoznacznie po którejkolwiek ze stron, biorąc pod uwagę, że każda z nich ma swoje racje. Faktem jest, że w ofercie francuskich koncernów pojawiały się auta gorsze jakościowo, a konkurencja jak to zwykle bywa w takich sytuacjach wykorzystywała ten fakt piętnując możliwie jak najboleśniej całą markę. Inna kwestia to że większość polskich konsumentów przy kupnie samochodu nastawiona jest na rynek wtórny. Decyzję podejmujemy kierując się przede wszystkim ceną, jednocześnie licząc na niski przebieg auta i jego bogate wyposażenie. W wielu przypadkach kończy się to nabyciem samochodu z mocno wyeksploatowanymi podzespołami, co w połączeniu z polskimi warunkami drogowymi, jakże odmiennymi od realiów w kraju ich produkcji, oznacza konieczność prędkiej wymiany zawieszenia pojazdu. Dostępność modeli starszych generacji oraz nabyte przez ich użytkowników przekonania, skutecznie odstraszają młodych kierowców od samochodów francuskich koncernów, jednak jak się okazuje zupełnie niesłusznie. Doskonałymi przykładami udanych francuskich konstrukcji, są choćby model takich samochodów jak:
- Renault Megane III – model nielubiany jedynie przez mechaników, ze względu na niewielką ilość prac naprawczych przy tym modelu. Trzecia generacja pozwoliła wyeliminować wszystkie największe problemy jej poprzedników. Jeśli chodzi o wady, to w tym przypadku przy użytkowaniu zdarzają się wychodzić jedynie drobne niedociągnięcia jakościowe wnętrza.
- Renault Laguna III – zdecydowanie trwalszy od swej niechlubnej poprzedniczki, zwanej „królową lawet”. Niezwykle trwały, tani w naprawie, ze względu na niewysokie ceny części zamiennych oraz nieskomplikowane naprawy. W związku z czarnym PR konkurencji ceny tego modelu również chwili obecnej stoją na bardzo przystępnym poziomie.
- Citroën Xsara Picasso – samochód o bardzo prostej konstrukcji, udanej elektronice i wytrzymałym silniku, często wybierany jako narzędzie pracy taksówkarzy.
Jak pokazują te przykłady, nie można oceniać pojazdów jedynie na podstawie ich producenta. Jakość aut francuskich w wielu przypadkach nie odbiega od pojazdów innych producentów. Co zatem jest wyznacznikiem? Czy znajdziemy odpowiedź jakie auto na polskie drogi wybrać najlepiej?
Ranking awaryjności samochodów
W podjęciu prawidłowej decyzji z pomocą przychodzą liczne badania i analizy przeprowadzane przez firmy ubezpieczeniowe. Jednym z najsłynniejszych spośród nich jest ranking awaryjności samochodów firmy Warranty Direct. Jako najważniejsze parametry potraktowano częstotliwość występowania awarii, czas oraz koszt jej naprawy. Z rankingu wynika jednoznacznie, że kierowcą stawiający przy wyborze samochodu na niezawodność powinni sięgać po produkty pochodzące z Japonii lub z Korei. Stosunkowo dobre pozycje w rankingu zajmują również pojazdy marek francuskich, zwłaszcza przy porównaniu ich z cieszącymi się w naszym kraju popularnością pojazdami marek niemieckich.
Wytrzymałość aut francuskich zdaniem specjalistów
Mechanicy specjalizujący się w naprawach aut francuskich, przypisują winę kiepskiej renomy pojazdów tych marek przede wszystkim trudnościom w ich serwisowaniu. Części są co prawda łatwo dostępne, ale spora ilość warsztatów nie posiada odpowiednich schematów budowy. W wielu przypadkach oznacza to nic innego jak eksperymenty na poszczególnych układach wymagających naprawy, a to niesie za sobą częstą nieprzewidywane i niemiłe konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby naprawy powierzać jedynie zakładom specjalizującym się w naprawach francuskich marek samochodów.