Zużycie tulei wahacza

Jednym z ważniejszych układów w każdym aucie jest zawieszenie. Jeśli chodzi o problemy z zawieszeniem to w tej kwestii może się dużo wypowiedzieć każdy posiadacz francuskiego auta tj. Peugeot, Renault i Citroen.
Zawieszenie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. To również od niego zależy komfort i wygoda jazdy, szczególnie odczuwana podczas dalszych podróży. Niestety problemy z zawieszeniem są często bagatelizowane przez kierowców. Niekiedy małe usterki mogą sprawić olbrzymi problem. Dlatego warto przyjrzeć się zużyciu tulei wahacza. Są to bowiem niewielkie i z pozoru mało istotne elementy zawieszenia jednakże jest to niezmiernie mylący pogląd. Tuleje nie tylko wpływają na właściwe prowadzenie pojazdu ale również na koszty dalszej eksploatacji auta.

Czym są tuleje?
Nazywane zarówno jako silent blocki, to tuleje metalowo-gumowe mające na celu izolację wahaczy. Mimo iż są prawie niewidoczne na pierwszy rzut oka to spełniają naprawdę ważną rolę. To na tulejach spoczywa cały ciężar samochodu. Stanowią one bowiem pewien sposób łączenia pomiędzy zawieszeniem a karoserią auta. Sprawne tuleje to stabilniejsze i precyzyjne prowadzenie auta.

Jakie objawy towarzyszą uszkodzeniu tulei?
Najczęstszymi objawami zużytych bądź zepsutych tulei są głośne stuki dochodzące z zawieszenia podczas jazdy po nierównych drogach i nawierzchniach. Ponadto, typowym objawem jest również szarpanie w czasie ruszania. Już przy pierwszych „stukach” powinniśmy sprawdzić stan zawieszenia i tulei. Czym szybsze rozpoznanie i usunięcie problemu, tym większa gwarancja bezpieczeństwa i mniejszy koszt.

Na czym polega wymiana tulei wahacza?
Wielu kierowców często decyduje się na samodzielne naprawy. W przypadku tulei nie będzie to sprawa taka prosta. Niemniej jednak koszt samych tulei jest niewielki, podobnie wymiana ich u mechanika. Zdecydowane polecamy wymianę w warsztatach. Uchronimy się tym samym przed uszkodzeniem wymienianych elementów jak i zaoszczędzimy sporo czasu. Należy jednak wspomnieć, że nigdy nie powinno się wymieniać jednak zużytej części a cały komplet czterech tulei.

4,2/5 - (5 votes)